Čo určite nikdy nesplachujte

Hoci si toaletu s košom pravdepodobne nemýlite, je možné, že v nej občas skončia nejaké drobnosti či zvyšky jedla. Minimálne podľa počtu incidentov súvisiacich s upchatím záchoda to nie je žiadna nevídaná praktika, ktorá často končí nákladným krtkovaním.

Takýmito maličkosťami si ale môžete zarobiť nielen na vlastný a poriadne nepríjemný problém. Škodíte tým aj potrubiam a verejnej kanalizácii. Snažte sa preto vyhýbať splachovaniu čohokoľvek, na čo toalety nie sú priamo určené.

A ak to občas nevyjde, dajte si pozor aspoň na túto čiernu listinu predmetov, ktoré v záchode narobia najväčšiu šarapatu. Spýtali sme sa služby Prebíjanie odpadov, čo teda určite nemáte nikdy splachovať. 

1.  Vložky a tampóny

Nie je vylúčené, že ste si už niekedy všimli agresívne nápisy na verejných toaletách o absolútnom zákaze splachovania menštruačných potrieb. Existuje dobrý dôvod (prípadne nepríjemná skúsenosť), prečo ich tam správcovia vylepujú.

Možno sa vás niekedy zmocní pocit, že vložky či tampóny sú predsa maličké, tenké alebo je váš záchod špeciálnou výnimkou, ale nie je. Materiály prispôsobené na to, aby absorbovali tekutinu, v potrubiach svoj objem zväčšujú, miesto toho, aby sa rozkladali. 

2. Vatové tampóny a tyčinky

Práve tieto hygienické potreby vyzerajú nevinne a po odlíčení sa by sa mohlo zdať jednoduchšie zbaviť sa ich priamo v kúpeľni. Opak je však pravdou. Voda ich nerozloží a tak sa usádzajú a postupne upchávajú tok.

3. Hygienické vreckovky a papierové obrúsky

Hygienické vreckovky ako núdzová náhrada za toaletný papier? Radšej sa do situácie, že ich takto budete musieť využiť, nedostávajte. Ich krehký materiál by vás mohol zmiasť, ale podobne ako vata sa vo vode nerozkladajú. Rovnaké pravidlá patria aj pre všetky intímne obrúsky a vlhčené vreckovky. 

4. Žuvačky

Pravdaže, ani v tomto prípade voda materiál neohrozuje, zatiaľ čo ich lepkavosť ešte pridáva na prípadnej škode.

5. Zvyšky jedla

Jedna z najčastejších chýb, ktorá možno nespôsobí vami priamo vnímanú komplikáciu, ale podporuje rozmnožovanie potkanov v kanalizácii. Okrem iného, rozkladajúci sa organický materiál spôsobuje aj nepríjemný zápach. Rozumnejším riešením pre tekuté jedlá je jednoznačne bioodpad.

Olej a mastnotu, ktoré odmietate púšťať do odtoku v umývadle, by ste z presne tých istých dôvodov mali odmietať aj spláchnuť. V odpadovom potrubí sa zrážajú a znemožňujú plynulý prietok vody.

6. Kondómy

Akokoľvek ich budete chcieť skryť pred zrakmi tých, ktorí by ich mohli objaviť v spoločnom koši, toto nie je cesta. Syntetické materiály ako latex, sa vo vode rozhodne nerozpúšťajú.

7. Zubná niť

Ponáhľate sa po rannej starostlivosti o zuby? Predsa len radšej obetujte pár krokov a hoďte ju do odpadkov. Hoci je tenká a nenápadná, zubná niť sa rada obmotáva o iné materiály a tým z nich vytvára zhluky, ktoré spôsobia upchatie.

8. Vlasy 

Ak zrovna nesplachujete syntetické vlasy, aké mávajú aj hovoriace bábiky, ide o organický odpad. Avšak pre potrubie stále rovnako škodlivý. Nevýhody zdieľa so zubnou niťou. Ak v toalete pristane celá hrsť vlasov po očistení kefy, inštalatérovi môžete už čoskoro zavolať.

Ak ste si upchatý záchod, upchaté kanalizačné potrubie či iné starosti týkajúce sa kanalizácie niekedy zažili, viete, že to nie je ani lacná, ani potešujúca situácia. Snahou o zjednodušenie si dňa si ho tak sebe ani druhým nevhodným zbavovaním sa odpadu zbytočne nekomplikujte.

pixels