Huba čaga sibírska je zázračný liek z prírody

Huba čaga sibírska v našich končinách príliš známa nie je. A to je veľká škoda, pretože jej užívanie má na človeka veľa pozitívnych zdravotných účinkov. Vďaka všetkým benefitom pre zdravie je čagu možné považovať za superpotravinu. Dovoľte, aby sme vás s ňou zoznámili.

Predstavujeme vám čagu

Ide o hubu, ktorá parazituje na stromoch, a to najmä na brezách. Aj preto sa jej niekedy hovorí čierna brezová huba. Okrem tohto názvu je známa ešte ako rezavec šikmý. Pre úplnosť doplňme ešte latinský názov – Inonotus obliquus.

Vzhľadom k tomu, že sa čage najlepšie darí v chladných podmienkach, nájdeme ju predovšetkým v oblastiach ako Sibír (a Rusko všeobecne), severná Európa, severná Kanada, Aljaška alebo Kórea.

Na prvý pohľad by ste si ju mohli spliesť so spáleným drevom, no keď ju rozrežeme, uvidíme v jej vnútri mäkké jadro oranžovej farby. Sibírska čaga rastie na stromoch, ktoré sú infikované parazitickou hubou, kvôli ktorej brezám hnijú konáre.

Zatiaľčo na území Ruska boli pozitívne účinky čagy na zdravie známe už pred mnohými storočiami, západ túto zázračnú hubu objavuje až v poslednej dobe.

Pôvodne sa z čagy pil hlavne čaj, ktorý vznikol lúhovaním mletého prášku z nej. V dnešnej dobe je čaga dostupná aj ako sušený prášok, rôzne tinktúry a extrakty či ako súčasť iných liečivých produktov.

Čaga má dôležitý vplyv na podporu imunity

Zásadnou vlastnosťou čagy sibírskej je jej vplyv na podporu imunity. Pomáha totiž produkovať biele krvinky, ktoré sú základom boja organizmu s baktériami, vírusmi a toxickými látkami. Čaga pomáha zničiť aj skryté patogény, ktoré sa časom prejavujú napríklad herpesom.

Imunita alebo obranyschopnosť je zásadnou vlastnosťou tela človeka, lenže už po tridsiatom roku života začína imunitná schopnosť organizmu postupne klesať. Tak prečo ju nepodporiť práve čagou? Hubou, ktorej príjemnými „vedľajšími účinkami“ sú aj pomoc proti stresu a redukcia prejavov astmy?

Prečistenie tela

Prípravkami z čagy sibírskej zvládnete aj prečistiť svoje telo. Detoxikácia organizmu má svoj veľký význam najmä v dnešnej dobe, kedy sú toxíny bohužiaľ neoddeliteľnou súčasťou veľkej časti stravy, ktorú do seba dostávame. Vďaka čage sa zlepšuje funkcia žalúdka, čriev a ďalších častí tráviacej sústavy.

Huba má pozitívny vplyv na črevnú peristaltiku aj sliznicu orgánov tráviaceho traktu. Časom sa dokonca môžete úplne zbaviť zápchy. Ďalšími benefitmi v tomto ohľade sú čistenie pečene a krvi a redukcia tráviacich ťažkostí.

Čo ďalšie čaga dokáže

Tento zázrak prírody okrem všetkého, čo sme zatiaľ spomenuli, pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a tým zmierňuje prejavy cukrovky. Tiež vie znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi a naopak zvyšuje ten dobrý (plus množstvo antioxidantov).

Vďaka priaznivému účinku na srdce a normalizáciu krvného tlaku vie byť teda účinnou prevenciou proti srdcovo-cievnym ochoreniam.

Zabudnúť nemôžeme ani na podporu funkcií mozgu vrátane pamäte či účinný boj proti kožným chorobám vrátane prejavov alergií.

Pri pravidelnom používaniu čagy môžete na seba pozorovať spomalenie celkového starnutia organizmu. Mladistvý vzhľad získa napríklad aj vaša pleť, ktorá si z huby vezme príslušné prospešné živiny.

Čaga ako výživový doplnok

Zďaleka sme nevyčerpali všetky pozitívne účinky čagy na ľudský organizmus, no pozrime sa na záver ešte na to, ako sa táto superpotravina používa.

Najstarším spôsobom využitia čagy je príprava čaju z jej prášku, ktorý sa lúhuje 5 až 10 minút a má zemitú a vyváženú, skôr mierne horkastú chuť.

Alternatívou je konzumácia čagy v prášku alebo v kapsuliach, či tiež formou koncentrovaných extraktov a tinktúr. Medový elixír v sebe zase kombinuje pozitívne účinky čagy, medu a prírodného peľu.

Kvôli potenciálne škodlivým účinkom na zrážanlivosť krvi je však používanie huby čagy vhodné prebrať dopredu s vaším lekárom, ak máte v tejto oblasti známe problémy. Čaga sa ďalej neodporúča konzumovať tehotným a dojčiacim ženám alebo deťom a mládeži do 18 rokov.

Tradičná tibetská medicína, ktorej odkaz epam.sk prináša aj vám, sa snaží nájsť prvotné príčiny ochorení, posilniť a naštartovať uzdravujúce schopnosti organizmu a riešenie ochorení z hľadiska celostnej medicíny.

Na spomínanom webe nájdete viac informácii o zdravom životnom štýle, Magazín zdravia s množstvom článkov, odporúčania, prírodné doplnky výživy, odborné poradenstvo a pomoc pri zlepšovaní kvality vášho života.

pixels