Kanalizáciu radšej nechajte vyčistiť pravidelne

Odpady v domácnostiach spravidla nebývajú niečo, čo by ste videli na prvý pohľad. Sú ovšem dôležité pri zabezpečovaní toho, aby bola odpadová voda odvádzaná z domu, a nehromadila sa tak niekde na podlahe. Opýtali sme sa odborníkov zo služby krtkovanie bratislava, na čo si v súvislosti s domovou kanalizáciou dávať pozor.

Spoznajte štyri dôvody prečo čistiť kanalizáciu

V ideálnom prípade by majitelia nehnuteľností nemali mať s netesniacimi alebo poškodenými odpadmi problém. Za predpokladu, že by všetky odpadové rúry fungovali dokonale a nepretržite. Pretože sú skryté za múrmi a pod podlahou, je takmer nemožné zistiť, že je s nimi niečo zle. Až kým nie je príliš neskoro.

Čo ovšem neznamená, že proti netesnostiam a poškodeným odpadom nemôžete nič robiť. Tým najjednoduchším, čo môžete urobiť, je pozvať si profesionálov vykonávajúcich čistenie kanalizácie. Použitím adekvátnych technických prostriedkov stav vašich kanalizačných rúr skontrolujú.

A aj napriek tomu, že voda upchatými rúrami čiastočne preteká, v zanesených odpadových rúrach sa hromadia baktérie a ďalšie mikroorganizmy. V prípade poškodenia takejto kanalizácie pri havárii sa uvoľní vo vašom dome obsah veľmi podobný tomu, aký zvyčajne nájdete v žumpe.

1. Aby ste zabránili väčším problémom s kanalizáciou

Najdôležitejším dôvodom, prečo pravidelne čistiť svoje odpady, je vyhnutie sa väčším mimoriadnym haváriám kanalizačného systému. Z malého problému sa veľmi rýchlo môže stať veľký problém, najmä ak hovoríme o upchatí kanalizácie. To, čo začína niekedy jediným malým korienkom, ktorý si našiel cestu do potrubia cez takmer neviditeľnú prasklinu a môže vyústiť v kompletné zablokovanie odpadovej rúry, a potom tu už máme vracajúcu sa odpadovú vodu a potenciálne veľmi drahú sériu opráv.

K najbežnejším vinníkom upchatého potrubia patria v mastnota, mydlo, tuk a vlasy. A práve pravidelné čistenie odpadového potrubia predchádza tomu, aby títo vinníci spôsobili oveľa väčšie komplikácie.

2. Aby ste predĺžili životnosť svojho kanalizačného systému

Toto je ďalšia veľká prednosť pravidelného čistenia kanalizácie. Ak preventívne bojujete proti väčším problémom, posilňujete súčasne životnosť odpadového systému ako celku. Upchávky znamenajú záťaž pre odpadové rúry.

Namiesto toho, aby majitelia nehnuteľností platili za preventívne čistenie kanalizácie pár eur ročne, dokážu utrácať vysoké čiastky za neskoršiu kompletnú výmenu kanalizácie. Prečistený odpadový systém značne odďaľuje potrebnosť takýchto výdavkov.

3. Aby ste z kanalizácie odstránili nepríjemný zápach

Úprimne povedané, upchávky odpadov bývajú dosť nechutné. Nechutne vyzerajú, sú nechutné na dotyk a nechutne aj zapáchajú. A čím dlhšie týmto zhlukom tukov a biologických zvyškov dovolíte ostať na mieste a vytvárať tak baktérie a plesne, tým väčšia je pravdepodobnosť, že pri každom použití drezu alebo sprchy zamoria zápachom celý dom.

Keď sa pri používaní zariadení napojených na odpadový systém ozve bublanie v odpade, viete, že už je najvyšší čas začať sa problémom zaoberať. Primeraná starostlivosť o odpadové rúry a periodické čistenie odpadov im môže zabrániť.

4. Aby ste zabránili šíreniu baktérií a mikróbov

Tieto baktérie majú ďalší negatívny dôsledok: váš drez premenia na žumpu, ktorej obsah sa môže dostať na vaše jedlo a inak čistý riad. Baktérie a mikróby v tomto kontexte nie sú dobré pre nikoho, a čistenie môže zabrániť tomu, aby zamorili váš drez.

A čo dodať na záver? Snáď už len malá rada – obráťte sa na profesionálnu firmu skôr, ako budete potrebovať čistenie odpadového potrubia a nechajte skontrolovať stav vašej domovej kanalizácie. V prípade potreby inštalatérovi pomôže inšpekčná kamera do potrubia, aby zistil, či je potrebné vykonať čistenie kanalizácie.

Hoci sme spomenuli dosť podstatných dôvodov, prečo sa uistiť, že sú vaše odpadové rúry čisté a funkčné, nezabudnite si prečítať a článok Čo určite nikdy nesplachujteRiziko výdavkov vyplývajúcich z nedbalosti zapríčinenou väčšou poruchou kanalizácie za to rozhodne nestojí.

pixels