Na čo je treba myslieť pri výbere závesnej váhy

Pozrime sa spoločne na to, čo sú to závesné váhy alebo žeriavové váhy, ktoré slúžia k váženiu zavesených predmetov. Čo všetko je ich súčasťou, ako sa delia a na čo treba myslieť pri ich výbere?

Rovnako ako pri všetkých ostatných druhoch váh je aj pri tých závesných podstatné, či majú úradné ciachovanie alebo nie. Podľa toho ich delíme na:

    • obchodné váhy, teda určené meradlá,

    • technologické váhy, teda ostatné meradlá.

V prípade prvej kategórie spoločne s váhou dostanete aj úradné overenie (ktoré je potrebné každé dva roky obnovovať), a môžete ju teda používať na oficiálne váženie tovaru. Je pritom myslené na to, aby váha vážila čo možno najpresnejšie a vy ste tak od jej výsledkov mohli odvodzovať aj konkrétnu cenu daného množstva tovaru.

Druhá kategória je naopak určená iba k technologickému, respektíve kontrolnému váženiu. Istú presnosť tiež dostanete, ale nie je garantovaná. Nie je teda zákonom dovolené používať takú váhu pre obchodné transakcie.

Čo je súčasťou váhy

Žeriavová alebo závesná váha sa skladá primárne zo samotného tela váhy, ktoré je chránené buď plastovým alebo kovovým krytom. Kovové kryty sú prirodzene odolnejšie a o ničo drahšie, no ak nepotrebujete váhu do drsného prostredia – napríklad šrotoviska – potom si vystačíte aj s tými plastovými. Výhodou plastového krytu je predovšetkým nižšia hmotnosť.

Pri voľbe konštrukcie je treba dopredu myslieť aj na to, ako často budete váhu využívať, ale tiež na prašnosť a vlhkosť prostredia, v ktorom budete vážiť. Model vystavený poveternostným podmienkam prirodzene musí mať určitú certifikovanú odolnosť voči nim.

Kovové aj plastové váhy sú hore vždy vybavené závesným okom, no v dolnej časti sa vybavenie líši. Vybrať si môžete buď závesné oko alebo hák. Ten si však v prípade potreby pokojne dokúpite, trebárs až s tým, ako sa časom budú meniť potreby vášho podnikania. Háky sa ďalej delia na pevné a otočné. V prvom prípade sa s bremenom bude točiť celá váha, v tom druhom potom iba samotné bremeno.

Treba myslieť aj na napájanie váh

Pri výbere závesnej váhy je potrebné myslieť aj na to, aký má váha typ napájania. Máte v podstate niekoľko možností, pričom každá z nich znamená prevádzku na batérie, len trochu iným spôsobom. K týmto možnostiam patria:

    • napájanie pomocou bežných vymeniteľných batérií, napríklad typu AA,

    • napájanie pomocou integrovaného akumulátoru (nevyberateľného),

    • napájanie pomocou integrovaného akumulátoru (vyberateľného).

Prvá možnosť je vhodná v prípade, že váhu nepoužívate zase tak často. Tá druhá vtedy, keď váhu používate iba niekoľko hodín denne a teda vám stačí iba jeden nabíjací cyklus. Tá tretia sa zase hodí pre nepretržitú prevádzku, kedy máte k dispozícii minimálne dva akumulátory, ktoré striedavo používate na napájanie.

Plnenie noriem

Všetky závesné váhy s vyššou váživosťou, ktoré sú určené pre profesionálne využitie, by mali byť v súlade s platnými normami EÚ. K týmto normám patria napríklad nasledujúce:

    • Smernica 2006/42/EC a 2014/30/EU,

    • Normy DIN EN 13155:2009, STN EN 13889:2004-08.

V prípade určeného meradla musí toto zariadenie okrem toho spĺňať aj platné normy pre váhy s neautomatickou činnosťou s certifikátom o zhode s normou STN EN 45501.

Rybárska váha má aj ďalšiu výbavu

Menšie modely závesných váh radi využívajú aj rybári, pre ktorých existuje aj model závesných váh vybavený zvinovacím metrom pre meranie dĺžky chytených rýb. Pri niektorých modeloch je naviac k dispozícii aj kalkulačka.

Pri každej kupovanej váhe samozrejme musíte brať na zreteľ aj faktory ako váživosťdielikminimálnu hmotnosť a podobne. Ak si neviete dať rady s výberom správnej váhy pre vás alebo máte akékoľvek súvisiace otázky, neváhajte obrátiť na digitalne-vahy.sk, ktorý nám pomohol s prípravou týchto užitočných informácií.

pixels